Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 największych banków w Polsce – czyli kto właściwie trzyma nasze pieniądze

139 108  
239   59  
Mają swoich wielbicieli i zagorzałych krytyków. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez przynajmniej kilku kredytów na "niezbędne potrzeby" jak nowy samochód i egzotyczne wakacje, inni zaś nie wyobrażają sobie powierzenia bankom choć złamanego grosza. Tak czy inaczej warto poznać największego przyjaciela/wroga (skreślić stosownie do swoich upodobań) współczesnych konsumentów.

#7. Bank Millennium S.A.


Siódmym (lub – według niektórych źródeł – szóstym) pod względem wartości trzymanych aktywów bankiem w Polsce jest Bank Millennium. Jego pierwowzór założono w 1989 roku pod nazwą Bank Inicjatyw Gospodarczych – skojarzenia z prywatyzacją czy tzw. uwłaszczeniem nomenklatury nie są tu przypadkowe. Z czasem Bank Inicjatyw Gospodarczych połączył się z Bankiem Gdańskim, a od 2003 roku BIG Bank Gdański nosi obecnie znaną nazwę. Na tym kończą się związki Millennium z Polską. Posiadaczem
65% akcji w Millennium jest Banco Commercial Portugues – największa portugalska grupa bankowa. Chodziły pogłoski, że BCP zamierza pozbyć się udziałów w Banku Millennium, ale do żadnej transakcji ostatecznie nie doszło.

#6. Getin Noble Bank S.A.

Getin Noble Bank powstał z połączenia Getin Banku i Noble Banku, a fuzja miała na celu stworzenie wspólnej, uniwersalnej instytucji obsługującej różne typy klientów – mniejsza o to. Ważniejsze, że Getin Noble Bank jest szóstym bankiem w Polsce pod względem wartości posiadanych aktywów, a przy tym pozostaje pod kontrolą polskiego kapitału. Głównymi udziałowcami Getin Noble Banku są polska spółka LC Corp oraz Leszek Czarnecki, polski miliarder i zarazem były prezes Getin Banku. Dopiero dalej na liście znajduje się holenderska grupa finansowa ING.

#5. ING Bank Śląski S.A.

Bank Śląski powstał w 1988 roku w ramach wyodrębnienia z NBP. Trzy lata później został przekształcony w spółkę akcyjną, w 1994 roku zawitał na Giełdzie Papierów Wartościowych, a od 1996 roku Bank Śląski z Polską i Śląskiem wspólną ma tylko nazwę. Większość udziałów, 75%, wykupiła holenderska grupa ING, 5,5% ma brytyjska Aviva, a reszta należy do pomniejszych inwestorów. ING Bank Śląski to obecnie część ogromnej instytucji. Instytucji, która w 2007 roku sponsorowała jeden z zespołów Formuły 1, by już rok później wyżebrać od holenderskiego rządu 10 miliardów euro pożyczki na poprawę swej opłakanej sytuacji.

#4. mBank S.A.

Niegdyś BRE Bank, dzisiaj mBank to czwarty pod względem wartości aktywów bank w Polsce. Niegdyś polski, a już od 1994 roku stopniowo coraz bardziej niemiecki. Właściciele mBanku konsekwentnie wyprzedawali udziały niemieckiemu Commerzbank AG, tak że w 2003 roku drugi największy bank naszych zachodnich sąsiadów miał już 72% udziałów w mBanku. Dzisiaj ten udział wynosi nieco mniej niż 70%, ale i tak wystarczająco, by żaden inny udziałowiec nie miał żadnego znaczenia. Warto zaznaczyć, że Commerzbank to kolejny "wielki pokrzywdzony" w kryzysie z 2008 roku. Na otarcie łez bankowcy z Commerzbank AG dostali od niemieckiego rządu aż 18,2 miliarda euro w zamian za 25% akcji.

#3. Bank Zachodni WBK S.A.

Tak zachodni, że bardziej już się nie dało. W 1998 roku 80% akcji Banku Zachodniego trafiło w ręce Allied Irish Banks, jednego z czterech największych banków Irlandii. W 2001 roku utworzono Bank Zachodni WBK, w którym Allied Irish Banks miało 70,5% udziałów. W 2010 roku łapę na BZ WBK położył Banco Santander, jeden z największych banków świata, zagarniając aż 95,7% udziałów. Dwa lata później w ręce hiszpańskiej grupy trafił też Kredyt Bank (przejęty od – dla odmiany – belgijskiego KBC), który włączono do WBK. Pod koniec 2014 roku pan prezes zapowiedział, że BZ WBK musi zmienić nazwę na Santander. Najwyraźniej dotychczasowa była zbyt polska.

PS Drugim liczącym się udziałowcem BZ WBK jest… ING Group.

#2. Bank Pekao S.A.

Bank Polska Kasa Opieki został założony w 1929 roku. Stanowił własność państwa, a niecałe siedemdziesiąt lat później zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 1999 roku Ministerstwo Skarbu Państwa "wybrało na inwestora" tudzież oddało Pekao w ręce włosko-niemieckiego konsorcjum UniCredito Italiano i Allianz AG. Zagraniczni inwestorzy przejęli ponad 50% udziałów w Pekao S.A. Od tego czasu jego losy to pasmo mniejszych i większych kontrowersji, sporów i wpadek, w których Polska każdorazowo stawała na straconej pozycji, np. za sprawą "projektu Chopin". Korzystali – Włosi z UniCredit, posiadający obecnie 50,10 udziałów w polskim niegdyś Banku Pekao S.A.

#1. PKO Bank Polski S.A.

Na szczęście nie wszystkie banki udało się już wyprzedać "bezinteresownym filantropom z zagranicy". Polską własnością wciąż pozostaje Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski – w skrócie PKO BP. To polski bank założony w 1919 roku, pozostający po dziś dzień liderem pod względem wartości posiadanych aktywów. 31,39% udziałów w PKO BP kontroluje skarb państwa. I w przypadku PKO nie obeszło się jednak bez obcego wpływu – w strukturze akcjonariatu widnieją dobrze znane ING Group i Aviva. Ich udziały wynoszą kolejno 5,17 i 6,72%, a zatem są bez znaczenia dla zarządzania bankiem.

Na koniec 2013 roku suma aktywów zgromadzonych w PKO Banku Polskim wynosiła 199 231 milionów złotych.

Źródła: 1, 2, 3
4

Oglądany: 139108x | Komentarzy: 59 | Okejek: 239 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało