Szukaj Pokaż menu

Wielopak Weekendowy DCXV

90 151  
179  
W dzisiejszym odcinku przeczytacie dowcipy o nietrzymaniu moczu, bazarze w Odessie oraz o konwersacjach niemiecko-rosyjskich na stacji paliw...

- Halo!! Pomocy!
- Co się stało proszę pani?
- Do mojego domu wszedł skunks! Nie wiem co robić!
- Niech pani otworzy drzwi wejściowe, weźmie chleb, ukręci kulki i na podłogę rzuca, aż do wyjścia. Skunks będzie je zjadał i jak wyjdzie za drzwi to pani je zamknie.
- Dobrze. Tak zrobię.
5 minut później...
- Halo!?
- Tak słucham.
...

Najstarsze żywe organizmy świata

87 416  
417   32  
Wierzcie czy nie, ale na świecie żyje wiele organizmów, które pamiętają czasy Jezusa Chrystusa. Trudno nam w to uwierzyć ponieważ człowiek z trudnością dożywa 100 lat. Oto ranking najstarszych żywych organizmów świata. Zaczynamy od "najmłodszego".

#1.

Skąd wzięły się nazwy najbardziej znanych* stadionów piłkarskich świata?

88 761  
196   36  
Już niedługo wszystkie stadiony na świecie będą miały w nazwie albo Microsoft, albo Al Jazeera, albo coś równie niepasującego, ale za to nie gorzej płatnego. Zanim to jednak nastąpi przyjrzyjmy się, skąd wzięły się nazwy najciekawszych stadionów piłkarskich świata.

#1. Estadio Santiago Bernabeu

Stadion Realu Madryt nosi imię jednego ze swoich legendarnych prezesów. Santiago Bernabeu rządził klubem w latach 1943-1978, w złotych czasach. To wtedy Królewscy zdobyli 6 Pucharów Mistrzów (pierwowzór współczesnej Ligi Mistrzów i 16 tytułów Mistrza Hiszpanii. Zanim jednak w 1955 roku nadano stadionowi obowiązującą do dzisiaj nazwę, był on znany jako Nuevo Estadio Chamartin – czyli nowy stadion Chamartin. Chamartin od nazwy jednego z dystryktów Madrytu.

#2. Camp Nou

Dobrze wszystkim znana nazwa stadionu FC Barcelony funkcjonuje od niedawna, bo dopiero od 2001 roku. Camp Nou to po prostu "nowe boisko". Na początku obecnego tysiąclecia zorganizowano głosowanie, w którym kibice Barcelony mogli opowiedzieć się za którąś z propozycji. Odpadła stara, funkcjonująca od 1957 roku nazwa, odpadła propozycja, by nazwą uczcić Joana Gampera, założyciela klubu. I tak zostało Camp Nou.

#3. Stadio Olimpico

Włoski stadion narodowy w Rzymie jest wszechstronny. Na co dzień grają na nim dwie drużyny – AS Roma i S.S. Lazio. Tu także odbywają się domowe mecze reprezentacji Włoch – w piłce nożnej i rugby. Budowę obecnego Stadio Olimpico zainaugurowano w 1927 roku. Trwała do 1937, kiedy uroczyście otwarto Stadio del Cipressi. W latach 50. stadion rozbudowano, dzięki czemu mógł pomieścić ok. 100 tys. osób. I stąd nowa nazwa – Stadio dei Centomila. Od letnich igrzysk olimpijskich w 1960 roku, kiedy to liczbę miejsc na widowni zmniejszono o ok. 1/3, Stadio Olimpico nosi swoją obecną nazwę.

#4. San Siro

Stadion, który dzielą obecnie A.C. Milan oraz Inter Mediolan, został zbudowany od 1925 roku i nazwany San Siro – od dzielnicy Mediolanu, w której stanął. Ale od 1980 roku San Siro oficjalnie nazywa się jeszcze inaczej – Stadion imienia Giuseppe Meazzy. Kibicom i komentatorom sportowym wydaje się to nie przeszkadzać. Kiedy mowa o San Siro, wszyscy wiedzą, o który obiekt chodzi. Stadion imienia Giuseppe Meazzy nie jest już (jeszcze?) tak oczywisty.

#5. Maracana

Niegdyś największy stadion piłkarski świata (mogący pomieścić nawet 200 tysięcy widzów) wcale nie nazywa się tak, jak większość sądzi. Maracana to w rzeczywistości tylko "przydomek", a jego pochodzenie jest dość zawiłe. Pierwsza była ponoć papuga – ara maracana – od której nazwano niewielką rzekę przepływającą niegdyś przez, dzisiaj kanałem pod Rio de Janeiro. Potem był stadion, ośrodek sportowy, a nawet cała dzielnica. Jednak Maracana tak naprawdę od 1966 roku nazywa się Estadio Jornalista Mario Filho, czyli Stadion im. dziennikarza Mario Filho – sprawozdawcy sportowego bardzo zaangażowanego w budowę Estadio Jornali… Maracany.

#6. Estadio do Dragao

4-gwiazdkowy stadion w Portugalii, na którym swe mecze rozgrywa F.C. Porto, nosi nazwę Estadio do Dragao, czyli stadion smoka. To stosunkowo nowa nazwa, wybrana w miejsce starej – Estadio das Antas. Smok w nazwie stadionu przywędrował z herbu drużyny, na którego szczycie się jest umieszczony.

#7. Stadium of Light

Jest to piąty pod względem wielkości stadion w Anglii, wykorzystywany na co dzień przez drużynę Sunderlandu. Drużynę o typowo górniczym rodowodzie. Zlokalizowany niedaleko dawnej kopalni Stadion Światła nawiązuje swoją nazwą do lamp–czołówek noszonych przez górników podczas pracy. Zresztą przy Stadium of Light postawiono też, jakkolwiek by to brzmiało, pomnik rzeczonej lampy.

* – Najbardziej znanych z pominięciem takich jak np. Wembley, Old Trafford czy Stadion Narodowy w Warszawie, których nazwa nie skrywa nic poza lokalizacją.

Źródła: 1, 2
196
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najstarsze żywe organizmy świata
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 7 mitów na temat ćwiczeń fizycznych
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Cliff Young - człowiek, który nie wiedział, że się nie da...
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Brutalna walka łódzkich kiboli na murach
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Reklama, którą aż chce się obejrzeć
Przejdź do artykułu Najdziwniejsze oczekiwania piłkarskich reprezentacji na Mistrzostwach Świata

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą