Szukaj Pokaż menu

Szukała chłopaka, który bawił się z psem na plaży - jej randka zamieniła się w reality-show

95 853  
248   41  
Wydawać się może, że w dobie Tindera i serwisów randkowych tradycyjne metody poszukiwania miłości odeszły na zawsze w zapomnienie. A jednak ten przypadek nie tylko temu przeczy, ale również pokazuje jak skutecznie można odnaleźć swoją drugą połówkę przy pomocy kartki i markera. A przy okazji zainteresować mieszkańców całego miasta wraz z lokalną telewizją.

A zaczęło się od tej kartki, którą pewna kobieta w Nowej Zelandii wywiesiła w publicznym miejscu:

Sławni ludzie, którzy służyli swoim państwom podczas wojen I

100 822  
245   25  
Widzieliśmy ich nie raz na ekranach telewizorów, okładkach gazet czy sportowych arenach. Łączy ich jednak coś więcej. Oto mniej znane, wojenne historie sławnych ludzi.

#1. Hugh Hefner (ur. 9.04.1926)

Mieli rozmach skur... reżyserzy - sceny, które zapisały się w historii kina złotymi zgłoskami

117 697  
374   44  
Oglądając superprodukcje takie jak „Hobbit” czy „Avatar”, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najfajniejsze efekty zostały zrobione komputerowo. Ale niektórzy reżyserzy uparli się, aby sceny były jak najbardziej realistyczne. Kosztowało to mnóstwo pieniędzy, ale efekty są o niebo lepsze niż te uzyskane za pomocą obróbki komputerowej.

#1. Czas Apokalipsy


Coppola kręcąc „Czas Apokalipsy” był już słynnym reżyserem i wytwórnie pozwalały mu na więcej niż innym. Gdy wpadł na pomysł spalenia niezłego kawałka dżungli, aby scena zrzucenia napalmu wyglądała realistycznie, nikt się nie sprzeciwił. Z prawdziwych wojskowych helikopterów lano benzynę na palmy, a następnie do cna spalono kilka akrów lasu. W nakręceniu tej sceny pomagała Coppoli filipińska armia.

#2. Poszukiwacze Zaginionej Arki


Indiana Jones nienawidził węży. Jego strach i obrzydzenie widać dokładnie w scenie, gdzie tysiące węży otaczają go w egipskiej krypcie. Steven Spielberg zdecydował się na użycie prawdziwych węży. Mówi się, że było ich 6000, ale reżyser utrzymuje, że zatrudnił 9000 gadów. Część z nich była jadowita. Członkowie ekipy szybko nauczyli się odróżniać groźne i nieszkodliwe stworzenia. Te nieszkodliwe walały się po planie, jadowite były trzymane za szybą.

#3. Blues Brothers


Dwóch największych komików, John Belushi i Dan Aykroyd, było głównymi bohaterami filmu wyreżyserowanego przez Johna Landisa. Cudem jest to, że film w ogóle udało się nakręcić, ponieważ Belushi miał wtedy problem z kokainą. Ciągłe przestoje w filmowaniu, rosnące koszty (w budżecie było miejsce na kokainę) sprawiły, że film kosztował dużo więcej, niż założono. Na szczęście, po wpuszczeniu go do kin, błyskawicznie stał się hitem. W scenie gdy ścigani przez policję i nazistów bracia próbują uciec ulicami Chicago, widzimy pikujący z nieba samochód nazistów. Landis dostał pozwolenie na uniesienie w powietrze samochodu za pomocą helikoptera i zrzucenie go na ulicę. Po lądowaniu samochód miał 45 centymetrów wysokości.

#4. Matrix Reaktywacja


W filmie tym możemy podziwiać najlepsze sceny rozwałek samochodowych w historii kina. Rodzeństwo Wachowskich dało z siebie wszystko podczas kręcenia tej sceny. Jasne, że skorzystano również z CGI, ale jednej rzeczy nie dało się wygenerować komputerowo - drogi. Aby nakręcić tę klimatyczną scenę, Wachowscy zlecili zbudowanie 2,4 kilometrowego odcinka autostrady na terenie bazy wojskowej w Kalifornii. Prawdziwe były również zjazdy z autostrady jak i mur o wysokości 5,8 metra. Do nakręcenia tej sceny General Motors ofiarowało ponad 100 samochodów, które zostały kompletnie zniszczone.

#5. Gandhi


Scena pogrzebu w filmie Richarda Attenborough jest sceną, w której wystąpiło najwięcej statystów. W prawdziwym pogrzebie uczestniczyło ponad milion ludzi, więc reżyser zatrudnił 3000 statystów, którzy maszerowali w stylu armii indyjskiej. Oprócz tego ogłoszono, że poszukuje się statystów do tej sceny i na plan przywędrowało ponad 250 000 ludzi plus 98 000 przypadkowych gapiów. W scenie tej brało udział około 350 000 do 400 000 statystów.

#6. Generał


Trochę starszy film, bo z 1926 - wtedy nie było szans na podrasowanie filmu komputerowo. Czarno-biały „Generał” z Busterem Keatonem zawiera kilka epickich scen. Budżet filmu wyniósł 750 000 dolarów, z czego nakręcenie powyższej sceny kosztowało 42 000 dolarów. Już wtedy producenci filmowi wiedzieli, że widzowie uwielbiają oglądać sceny wybuchów. Keaton zakupił prawdziwy pociąg i wysadził w powietrze most. Oczywiście ekipa filmowa miała tylko jedno podejście do nakręcenia tej sceny, nie dało się kręcić dubli, bo kawał terenu wyleciał w powietrze. Na szczęście scenę nakręcono od strzała i bezbłędnie.

#7. Ben Hur


Młodsi czytelnicy nie mają pojęcia, jakim świetnym filmem był „Ben Hur”. Do dziś nie stracił on uroku i polecamy wszystkim obejrzenie go. Na potrzeby tego filmu zbudowano 300 planów zdjęciowych, w tym arenę, na której odbył się wyścig rydwanów. Tysiąc mężczyzn budowało ją przez rok. Nakręcenie sceny zajęło 5 tygodni, aktorzy zostali specjalnie przeszkoleni, kaskaderzy rzucali się pod koła rydwanów (kukły wyglądały zbyt sztucznie). O dziwo, podczas kręcenia tej sceny nikt nie został zabity ani poważnie ranny, ucierpiała tylko jedna z kamer.

#8. Full Metal Jacket


Ta scena pokazuje amerykańskich żołnierzy wolno idących przez zbombardowaną wietnamską wioskę. Ale scena ta została nakręcona nie w Wietnamie, a w Londynie. Gazownia Beckton, która miała zostać zburzona, miała podobną architekturę do wietnamskiego miasta Hue, więc Kubrick musiał jedynie przetransportować tam kilka palm. Reżyser chciał najpierw wysadzić w powietrze gazownię, ale armia brytyjska stanowczo się temu sprzeciwiła. Kubrick musiał się zadowolić wysłaniem ekipy z młotami, która to ekipa rozwaliła budynki. Oczywiście Stanley zmusił aktorów do powtarzania tej sceny przez calutki miesiąc, zanim został usatysfakcjonowany efektem.

#9. Incepcja


Christopher Nolan jest reżyserem, który nie przepada za tworzeniem efektów specjalnych za pomocą komputera. Woli zaszaleć. Mając dużo kasy i jeszcze więcej fantazji, w „Incepcji” kazał zbudować pociąg, który jadąc ulicą rozwalał prawdziwe samochody. Taką etykę pracy podziwiamy i pochwalamy.

#10. Mroczny Rycerz


I po raz drugi Christopher Nolan i jego miłość do wybuchów. Joker grozi wysadzeniem szpitala w powietrze, jeśli mieszkańcy Gotham nie zabiją pewnej osoby. Nolan znów pogardził tańszą animacją komputerową i zlecił zbudowanie szpitala wokół nieużywanego parkingu. Tygodniami obliczano gdzie i jakie ładunki podłożyć i odpalić, żeby szpital walił się stopniowo. Wszystko udało się tak perfekcyjnie, że scena ta została nakręcona w jednym ujęciu i jest praktycznie w ogóle nieedytowana.
374
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Sławni ludzie, którzy służyli swoim państwom podczas wojen I
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Prawdziwe rany, zwichnięcia i złamania, które możemy podziwiać w znanych filmach
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Przypałowe początki filmowych herosów
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Aktorzy, którzy prawie stracili życie na planie
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Mieszkańcy bloku w Warszawie pokazali, czego życzą swoim sąsiadom
Przejdź do artykułu Dziwaczne fakty na temat „He-Mana i Władców Wszechświata”

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą