Szukaj Pokaż menu

Smutny los najpiękniejszych kobiet świata III

19 214  
118   18  
Niesamowicie smutne zwroty akcji w życiu dziewczyn, które zdobyły tytuł najpiękniejszej kobiety. Oto kolejne królowe piękności, które zbyt wcześnie odeszły z tego świata.

7 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście na temat Elvisa Presleya

21 821  
80   4  
Przecież wszyscy znają króla rock’n’rolla? Niby znają – ale nie do końca… I zaraz się przekonamy dlaczego.

Poszukiwacz skarbów, który – nie uwierzycie – odniósł niebywały sukces

15 951  
138   8  
Jeszcze za życia Amerykanina Mela Fishera nazywano „królem poszukiwaczy skarbów”. W wieku 40 lat rzucił wszystko i zaczął szukać skarbów w zatopionych statkach. W drodze do celu Fisher przeżył wiele rozczarowań i śmierć ukochanego syna, ale nie poddał się. Po prawie 20 latach poszukiwań osiągnął swój cel. W 1985 roku poszukiwacz skarbów znalazł zatopiony hiszpański galeon Atocha i wydobył z dna morskiego skarb o wartości 450 milionów dolarów.

Kliknij i zobacz więcej!

Od rolnika do poszukiwacza złota

Mel Fisher urodził się na farmie, gdzie jego ojciec hodował kurczaki i gęsi. Przyszły poszukiwacz skarbów przyznał, że od dzieciństwa marzył o morzu i przygodzie. W jego muzeum nadal znajduje się hełm do nurkowania wykonany z rondla, węża ogrodowego i pompki rowerowej. Będąc na studiach, Fisher po raz pierwszy zszedł pod wodę.

Kliknij i zobacz więcej!

Następnie odbył służbę wojskową i wziął udział w II wojnie światowej. Kiedy wrócił „do cywila”, postanowił kontynuować pracę ojca i zajął się hodowlą kurczaków. Marzenia o morzu jednak zrobiły swoje. Fisher najpierw otworzył sklep ze sprzętem do nurkowania w Kalifornii, a później zorganizował szkołę dla początkujących płetwonurków.

Kliknij i zobacz więcej!
Mel Fisher i jego żona Dolores

Partnerką życiową Mela była piękna Dolores, z którą wychował czworo dzieci. Pewnego razu, kiedy Mel Fisher i jego żona spacerowali brzegiem oceanu, znaleźli w piasku XVII-wieczną złotą monetę. Od tego momentu całe jego życie skupione było na poszukiwaniu skarbów. Wierna Dolores popierała śmiałe pomysły męża.

Złote monety w piasku

Poszukiwanie skarbów, zwłaszcza podwodnych, jest przedsięwzięciem kosztownym i nie zawsze opłacalnym. Fisher zdecydował się jednak zaryzykować i przeniósł się na Florydę, gdzie wraz ze swoim przyjacielem Kipem Wagnerem otworzyli firmę poszukującą hiszpańskich galeonów. Aby zapewnić inwestowanie swego projektu, przyjaciele zastosowali sztuczkę.

Kliknij i zobacz więcej!

Zapraszali bogatych ludzi do nurkowania z nimi i organizowali wszystko tak, aby ta osoba znalazła na piasku kilka złotych monet. Fisher i Wagner gratulowali wówczas szczęśliwcowi, który zwykle schodził na brzeg jako inwestor w firmie. Pierwszy duży połów nastąpił w maju 1964 roku. Niedaleko miasta Fort Pierce przyjaciele zebrali z dna oceanu 2500 złotych dublonów.

Kliknij i zobacz więcej!

W odnalezieniu skarbu pomogła zaprojektowana przez Mela Fishera rura, wytwarzająca strumień wody, który wypłukiwał piasek. Jednak po pierwszym sukcesie rozpoczęła się seria porażek, która trwała latami. Rosły długi, robotnicy biorący udział w poszukiwaniach odchodzili, a złota nadal nie było.

Skarby Galeonu

Pomimo tych porażek Mel Fisher nie zrezygnował z marzeń. Do poszukiwań namówił archeologa Duncana Mathewsona, z którym planował odnaleźć legendarny galeon Nuestra Señora de Atocha. Statek zatonął w 1622 roku u wybrzeży Florydy i przewoził tony skarbów z Ameryki do Hiszpanii. Ogromną pracę w hiszpańskich archiwach wykonał też historyk Eugene Lyon. Wspólnie wytyczyli obszar poszukiwań, które rozpoczęły się w 1970 roku.

Kliknij i zobacz więcej!
Hiszpański galeon z XVII wieku

Minęło sześć lat bez żadnych znalezisk, ale 13 lipca 1975 roku najstarszy syn Mela Fishera, Dirk, przeczesywał dno w pobliżu wyspy Quicksand. Zauważył jakieś kłody w piasku, a kiedy podpłynął bliżej, zorientował się, że to armaty, obok których leżały dwie srebrne sztabki. Symbolika na metalowych prętach potwierdzała, że pochodzą one z ładowni galeonu Atocha.

Cena za skarby

Prognoza pogody przewidywała burzę i Mel Fisher zażądał, aby jego syn zaprzestał poszukiwań i opuścił teren do czasu poprawy sytuacji. Ten jednak przekonał ojca i został. 20 lipca burza zaczęła słabnąć i Dirk Fisher wraz z żoną Angel i płetwonurkiem Rickiem Gagem wypłynęli na poszukiwania.

Kliknij i zobacz więcej!

Na skutek awarii pompy zęzowej ich łódź zatonęła. Dirk, jego żona Angel i nurek Rick Gage zginęli.
Tragedię sytuacji pogłębił fakt, że Dirk nie miał czasu przekazać ojcu dokładnych współrzędnych znaleziska. Ocean zabrał Melowi syna, nie dając niczego w zamian.

Kliknij i zobacz więcej!

Śmierć Dirka była dla Mela Fishera prawdziwą tragedią, ale go nie złamała. Poszukiwania kontynuowano i dopiero w 1980 roku magnetometry pokazały pas dna morskiego pokryty złotem. Okazało się, że nie były to skarby z Atochy, ale z galeonu Santa Margarita.

Ogromne skarby

Dokładnie 10 lat po śmierci syna, 20 lipca 1985 roku, pod stuletnim narostem glonów płetwonurkowie Fishera znaleźli górę srebrnych sztabek. To były skarby z Atochy. W ciągu wielu lat pracy Mel Fisher wydobył z dna 3200 szmaragdów, 150 tysięcy srebrnych monet, ponad tysiąc srebrnych sztabek o wadze od 15 do 40 kilogramów i wiele innej biżuterii.

Kliknij i zobacz więcej!
Zespół Mela Fishera po podniesieniu z dna pierwszych sztabek srebra

Szacunkowa wartość skarbu to 450 milionów dolarów. Stan Floryda próbował zmusić firmę Fishera, Treasure Salvors, Inc., do podpisania kontraktu, który obligował oddanie 25% znalezionego skarbu państwu. Firma Fishera podała stan do sądu, twierdząc, że znalezisko powinno być wyłącznie własnością firmy. Po ośmiu latach sporów sądowych Sąd Najwyższy USA orzekł na korzyść Treasure Salvors i 1 lipca 1982 r. przyznano jej prawa do wszystkich znalezionych skarbów ze statku.

Obszar Atochy został uznany za rezerwat przyrody przez National Oceanic and Atmospheric Administration w 2008 roku i wszelka działalność na nim jest zabroniona.

Kliknij i zobacz więcej!
Srebrne monety w plastikowych wiadrach

Eksperci są przekonani, że na dnie pozostaje skarb o wartości 500 milionów dolarów. W grudniu 1998 roku zmarł Mel Fisher, którego wszyscy nazywali „królem poszukiwaczy skarbów”, ale jego dzieci i wnuki przejęły jego pasję. Kierowana przez wnuka Seana Fishera grupa Mel Fisher's Treasures kontynuuje poszukiwania zatopionych skarbów. Wiele skarbów z Atochy znajduje się w Muzeum Fishera na wyspie Key West.

Kliknij i zobacz więcej!
Skarby galeonu „Nuestra Señora de Atocha” w Muzeum Mela Fishera

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

Znajomi Fishera opowiadali, że do ostatnich dni miał wyrzuty sumienia z powodu śmierci syna, któremu tego feralnego dnia pozwolił na dalsze samodzielne poszukiwania.
138
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście na temat Elvisa Presleya
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Najgłupsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze pozwy sądowe, jakie widział świat
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Niecodzienne sytuacje i dziwacy z paryskiego metra
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą